ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

“Afrika tipi fındık sömürgesi!”

08 Eylül 2017 Cuma, 09:40

 

Yazar Nevval Sevindi, AKP iktidarının 15 yılda Karadeniz’i ‘Fındık Sömürgesi’ haline getirdiğini yazdı.

 

Oda TV yazarı Nevval Sevindi, fındık üreticisinin sorunlarını dile getirdiği yazısında; “Karadeniz fındık üreticileri, okulların açılacağı şu günlerde çocuklarına defter-kalem parası olmasını umut ettiği güzelim fındığına ağlıyor” dedi.

AKP iktidarının 15 yılda Karadeniz’i ‘Fındık Sömürgesi’ haline getirdiğini ileri süren Nevval Sevindi, şu tespitleri yaptı;

“Karadenizli şimdi Afrika zencisi gibi sömürülüyor, itiliyor, kakılıyor… Şu anda Karadeniz’de fındık 8 TL. civarında satılıyor, Avrupa’da 8 Euro! Oysa AKP Hükümeti Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, iki ay önce fındık taban fiyatını 10 TL olarak açıkladı. 10 TL. Maliyeti 8-9 TL olan fındık için düşük bir fiyat! Bu fiyat zaten fındıkta İtalyan tekeli fındığı ucuza kapatsın diye açıklanmıştı, geçen yıl “liberal ekonomi” var deyip açıklamamışlardı.

Şu anda TMO, Fiskobirlik hiçbiri 10 TL:’den alım yapmıyor. Geçen yıllarda da yazdığım gibi alım yapmaları önemlidir. Kurumlar alım yapsaydı sömürge olmazdık. Karadenizli FERRERO’ya teslim olsun diye politika üretildi, uygulamalar tamamlandı.

            AFRİKA SÖMÜRGE SİSTEMİ KURULDU

AKP’nin 15 yılda Karadeniz’de kurduğu Afrika tipi ‘fındık sömürgesi’ şöyle işliyor;

Türkiye’nin en değerli ihracat ürünü fındık (Yıllık 2 milyar dolar) ülkenin en değerli hammaddesi, Bu hammaddeyi işleyip (Nutella, Kinder Çocuk Yumurtası vs.) dünyaya satan İtalyan tekeli FERRERO… FERRERO 2014’te fındığın yüzde 70’ini ihraç eden Türk OLTAN GIDA’yı da satın aldı, ülkemizin en eski ve dünya dvi markalarından biriydi. Ferrero 2017’de OLTAN ismini değiştirip FERRERO yaptı, bu hakaret sadece sömürgelerde yapılır.

FERRERO şimdi Türk fındığının yüzde 80’ini ‘ihraç’ adı altında kendi firmasına aktarıyor… Aradaki bütün alım-satım farkları Ferrero’ya kar !

            FERRERO TÜRK FINDIĞINA EL KOYDU

Ferrero Türk fındığının yüzde 70’ine el koydu, ucuza kapatıyor.
Dünya fındığının yüzde 70’ini veren Türk fındığının yüzde 70’i Ferrero tekelinde… Ferrero kendi fabrikalarında yüzde 80 Türk fındığı işliyor… Türk fındığını bir lira düşük fiyata alınca, Ferrero milyar dolar kar yazıyor… Sistem böyle !

            ZAPSU’YA SORUN!

AKP 15 yılda Türk fındığını böylece Ferrero’ya teslim edip ‘Fındık Sömürgesi’ yaptı.           Nasıl olduğunu merak edenler, bir dönem Ferrrero temsilciliği de yapan AKP’nin Fındık Kralı Cüneyt Zapsu’ya sormalıdır.

Gıda ve marka ürünlerimiz fındık İtalyan oluverdiği gibi mercimeğimiz de Kanadalı oluverdi! Gıda güvenliği ve stratejisi mi dedi biri… Sömürgelerde sadece sömürü vardır.” Haber merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz