ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

Tapu Harcında Yeni Düzenleme Kabul Edildi

20 Eylül 2017 Çarşamba, 11:33

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından tapu harçlarında yapılacak yeni düzenlemeleri de içeren bir dizi yenilik kabul edilerek onaylandı. Komisyon tarafından onaylanan yeni düzenleme hakkı ile beraber Bakanlar Kurulu tapu harçları oranlarını değiştirme hakkı başta olmak üzere pek çok yeni hakkı elde etmiş oldu. Komisyonun onayı henüz yeni vermiş olması nedeniyle 2017 tapu harcı oranları net olarak belirlenmiş değil.
Yeni Tapu Harçları Ne Zaman Belli Olur?
Komisyon tarafından bu yeni hakkın verilmesinin ardından gözler yeni tapu harcı oranlarına çevrildi. Oranların belirlenmesi konusunda Bakanlar Kurulunun bu yeni yetkiyi ne zaman kullanacağına bağlı. Bilindiği üzere şu anda geçerli olan tapu harcı uygulamasında standart bir uygulama yapılıyor. Bu uygulama kapsamında satışı yapılan taşınmazlardan tapu dairelerinde binde 20 oranında tapu harcı tahsil ediliyor. Buna ek olarak ise tapu döner sermaye bedeli olarak ta 90,50 lira bedel talep ediliyor.
Semtlere Göre Tapu Harcı Belirlenecek
Yapılan yenilik ile beraber Maliye Bakanlığı tapu harcı oranlarının standart bir hesaplamadan çıkarılarak özelleştirmeye gidecek. Buna göre lüks semtlerde bulunan ya da belirli bir metrekarenin üzerinde olan taşınmazlardan daha yüksek tapu harcı oranı alırken daha küçük olan taşınmazlardan da daha az tapu harcı alınacak. Yine devri yapılan taşınmazın iş yeri ya da konut olup olmamasına bağlı olarak tapu harcının oranı belirlenecek.
Haberin Devamı İçin: Kira gelir Vergisi
Diğer Emlak Haberleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz
Etiketler : Emlak, Haber, Emlak Haberleri, Konut, Emlak Piyasası, yeni tapu Harçları, Tapu Harcı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz