ordu-logo
Son Dakika
14 Aralık 2017 Perşembe
mobilya

Tarım ve balıkçılığa yüzde 50 hibe desteği

09 Eylül 2017 Cumartesi, 08:40

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi amacıyla Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ortaklaşa finanse ettiği Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programı IPARD kapsamında 42 ilde tarım ve balıkçılıkta işleme ve pazarlama yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Destek için başvurular 6 Eylül’de başladı ve 28 Eylül’de sona erecek.
Gıda, T arım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’ndan yapılan açıklamaya göre, “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında 42 ilde yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Destekten yararlanmak isteyenlerin başvuruları 28 Eylül 2017 günü saat 18.00’e kadar kabul edilecek.
Desteklenecek yatırımlar
Hibe desteğinin toplam bütçesi 122 milyon 177 bin Avro. Başvurusu kabul edilen ve sözleşme imzalanacak yatırımcılara yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak. Hibe desteğinden yararlandırılacak 5 yatırım konusu ise şöyle belirlendi:süt ve süt ürünleri,kırmızı et ve et ürünleri, kanatlı eti ve et ürünleri, su ürünleri, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması.
Destek verilecek iller
Bu başvuru çağrı ilanı kapsamında destek almak amacıyla başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller şöyle belirlendi: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.
Desteklenecek yatırımlar
“Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması. Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması. Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması. Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması. Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması.” Haber merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir