ordu-logo
Son Dakika
12 Aralık 2017 Salı
mobilya

10 dakikada 1 şiddet!

12 Ekim 2017 Perşembe, 09:20

         

Ordu Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, Dünya Kız Çocukları gününde kız çocuklarına yapılan ayrımcılığa, şiddet ve küçük yaştaki evliliklere dikkati çekti.

Komisyonun yaptığı açıklamada bugünün bir kutlama günü değil, bir farkındalık günü olduğuna vurgu yapılarak, “Dünyada ve ülkemizde kız çocuklarına yapılan ayrımcılığın, uğradıkları şiddetin ve çocuk yaştaki evliliklerin önlenmesi günüdür. Ordu Barosu kadın Hakları komisyonu ve Tübakkom (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) yürütme kurulu üyesi olarak, bu konuda yaptığımız çalışmalar artarak sürmektedir. Eğitim çalışmaları, hukuki yardımlar, panel ve sempozyumlar ile kız çocuklarının sorunlarına elimizden geldiğince duyarlı olmak ve mücadele etmek görevimizdir.” Denildi.

            “İkbal ışıklarımız!”

Açıklamada dünya genelindeki 1,1 milyar kız çocuğundan 62 milyonunun okula gitmediğine dikkat çekilerek, Dünyada 15-19 yaş arası her 7 kız çocuğundan birinin zorla evlendirildiği ve Dünyada her 10 dakikada bir kız çocuğunun gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybettiği kaydedildi.

Bu konuda her ne kadar çalışmalar yapılsa da, henüz kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlendiğini söylemenin mümkün olmadığı da belirtilen açıklama şöyle devam ediyor;

“Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek, hepimizin insanlık görevidir.’ Onlar ikbal ışığımızdır. Bu bilinçle, çağdaş, laik ve aydınlık bireyler yetiştirmek asli görevimizdir.” Haber merkezi

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir