ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

Fındık üretiminde sorunlar çözülüyor!

05 Şubat 2018 Pazartesi, 08:10

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Fındık üretiminde yaşanan sorunların çözümü için projeler geliştirerek üreticilere yönelik budama ve gübreleme uygulamaları konusunda eğitim verdiklerini belirterek, bu çalışmaların yanı sıra örnek bahçeler oluşturduklarını ifade etti.

 

Mesailerinin büyük bir bölümünün fındığa ayırdıklarını söyleyen Yılmaz, “Fındıkta iyi tarım” uygulamalarına önem verdiklerini kaydetti.

“2 bin 500 budama elemanı yetiştirdik”

Üreticilerin örnek bahçelere ilgi gösterdiklerini savunan Yılmaz, “Yaptığımız projeler ile güzel sonuçlar aldık. Özellikle budama konusunda ciddi sıkıntılar vardı, budamayı düzeltecek peş peşe üç yıl projeler uyguladık ve 2500 tane budama elemanı yetiştirdik. Budama ile birlikte gübreleme ile yaşanan sıkıntıları da ortadan kaldırmaya yönelik eğitimler yaptık. Sadece bu budama ve gübreleme konusundaki sıkıntıları ortadan kaldıracak çalışmalarla beraber verimde çok ciddi artışlar sağladık. Geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz 2017 yılı içerisindeki 12 tane tarla günüyle de farklı ilçelerde de yaptık bu tarla günlerini dekara 300-350 kg ürün alınabileceğini de tüm üreticilerimize göstermiş olduk. Şuan tüm ilçelerde örnek bahçelerimiz var.” Dedi.

Fındık bahçelerinin yaşlı olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, gençleştirme uygulaması için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Yenileme çalışması başlatıldı”

Yılmaz, gençleştirme çabalarının sürdüğünü kaydederek; “En az bahçemiz 50-60 yıllık hatta daha fazla yaşlı olan bahçelerimiz var. Artık ekonomik ömrünü tamamladı bu bahçeler. Bunların da bir yandan gençleştirilmesi yenilenmesi gerekiyor ki bu konuda da çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Gözde Özgür

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz