ordu-logo
Son Dakika
12 Aralık 2017 Salı
mobilya

Gemide ders…

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:30

     

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli ile verimli çalışma konulu bir toplantı yaparak Fakülte ve Meslek Yüksekokulunda incelemelerde bulundu.

Toplantıda bu zamana kadar gerek Üniversitede gerek Fakülte ve Meslek Yüksekokulunda yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokuluna kazandırılan cihaz ve ekipmanları yerinde görerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yarılgaç, “Üniversitemiz, denizcilik eğitiminde gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya tutma standartları (STCW) kapsamında her geçen gün gelişen uluslararası standardı yakalayan yeterli ve yetkin sayılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.” Dedi.

            Hem sanal, hem gerçek gemi…

STCW sözleşmesinde belirtilen kalite standartları çerçevesinde Üniversite Rektörlüğü ve Fatsa Meslek Yüksekokulu iş birliği ile atölye ve laboratuvar eksiklerini önemli ölçüde tamamladı. Bunun yanında Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen malzeme alımı ile yönergede belirtilen eğitim standartlarına kavuşmuştur.

Bu proje kapsamında Meslek Yüksekokuluna yangın eğitim ekipmanları, makine dairesi simülatörü, tanker simülatörü ve can kurtarma araçlarında hızlı can kurtarma botu olarak kullanılmak üzere 7.30 X 2.80 metre ebatlarında 200 HP gücünde bir eğitim botu kazandırıldı. Bu proje ile simülatör eğitimleri konusunda da bir ilki gerçekleştirildi. Sanal ve gerçek gemi ortamını bir arada tutarak öğrenciler karşılaşabilecekleri tüm olayları birebir simüle ederek laboratuvarlarda uygulayıp devamında gerçek gemi ortamında vardiya esaslarına göre uygulayabilecekleri bir eğitim ortamına kavuştu. Haber merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir