ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

Meralar işgal altında!

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:00

Hayvancılığı yeniden geliştirmek için harekete geçen hükümet, doğal ve ucuz yem temini için meralara el attı. Türkiye’de mera fakiri illerin başında Ordu geliyor.

 

Dünyanın yaklaşık % 20’si, ülkemizin ise yaklaşık % 25’i mera alanları ile kaplı. Ordu ilinde ise bu oran ise yapılaşmalar ve işgaller sonucu maalesef % 8,3’e düşmüş durumda.

Mera kıtlığı hayvancılığın gelişmesini de engelliyor. Çünkü Ordu’da hayvan varlığının sadece yüzde 30’u meralardan karşılanabiliyor. Bu da maliyeti artırdığı için hayvancılık ölüyor.

Meraya dönüş

Bu nedenle, kısıtlı olan mera alanlarından maksimum fayda sağlamak için Mera Islahı ve Amenajmanı (Yönetimi) Projeleri ilimizde de uygulanmaya devam ediyor.

Islah projelerinde, bitki vejetasyonu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi sağlanarak, meradaki ot verimi ve kalitesini artırmak suretiyle devamlılık arz eden maksimum hayvansal ürün elde etmek ve otlatmayı düzenli hale getirmek amaçlanmakta.

            19 proje tamamlandı

Bu kapsamda; ilimizde şu ana kadar yaklaşık 10 bin hektar alanda toplam 28 adet proje hazırlandı. Bu projelerden yaklaşık 7 bin hektar alanda uygulanan 19 adet proje tamamlanmış olup halen uygulaması devam eden yaklaşık 3 bin hektar alanda 9 adet proje bulunmakta.

2014, 2015 ve 2016 yıllarında; Aybastı, Kabadüz, Korgan ve Kumru İlçelerinde, Mera Islahı ve Amenajmanı  Projeleri kapsamındaki yaylak alanlarında, 556 hektar alanda istilacı bitkiler mücadele yapıldı.

2017 yılında ise Gölköy İlçesi, Sırıklı, Muratcık, Emirler ve Hürriyet yaylaklarında, Aybastı İlçesi, Kızkayası ve Germaşov yaylaklarında, Korgan İlçesi, Geçiobası ve Turnalık yaylaklarında, otun kalite ve miktarını artırmak için 36 ton 20.20.0 kompoze gübresi uygulandı, otlatmayı kolaylaştırıcı ekipmanlar yerleştirildi. Haber merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz