ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

“ORDU HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

05 Şubat 2018 Pazartesi, 08:15

Ordu Valisi Seddar Yavuz, amaçlarının 2-3 yıl içerisinde 30 bin kişinin OSB’lerde çalıştığı bir Ordu oluşturmak istediklerini belirterek, “Bu hedefe ulaşmadan bu şehirdeki göçü engelleyebilmek, genç nüfusu bu şehirde tutabilmek, şehri büyütebilmek mümkün değil” dedi.

 

Ordu’nun her geçen gün geliştiğini söyleyen Vali Yavuz, Fatsa ve Ordu OSB’yi kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“3 OSB üzerinde çalışıyoruz”

Ordu’nun birçok alanda ön plana çıkmış bir şehir olacağını kaydeden Yavuz; ” Devletimizin Ordu’da çok önemli yatırımları var. Yerel yönetimlerin önemli yatırımları var. Bu şehir çok kısa süre içerisinde, Trabzon ve Samsun’dan sonra Karadeniz’de üçüncü büyükşehir, bir çok alanda öne çıkmış bir şehir haline gelecektir. Üniversite hızla gelişiyor. Şu anda 3 yeni Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalarımız devam ediyor. Kamulaştırma işlemlerinde epey bir mesafe aldık. Şuana kadar 22 milyon civarında bir kamulaştırma bedeli ödedik. Fatsa ve Ordu OSB’yi kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Ünye OSB’de ise kamulaştırma ile ilgili sorunlar var. İstiyoruz ki, insanlarımız başka şehirlere iş kurmak için ya da farklı sebeplerle gitsinler, işsizlik sebebiyle göç etmesinler.” Diye konuştu.

“Genç nüfusu tutmamız lazım”

Vali Yavuz, Ordu’yu 50 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu bir üniversite şehrine dönüştürmek istediklerinin altını çizerek; “Valilik olarak şu anki stratejimiz önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde 30 bin kişinin OSB’lerde çalıştığı bir Ordu’ya dönüşmek. Bu hedefe ulaşmadan bu şehirdeki göçü engelleyebilmek, genç nüfusu bu şehirde tutabilmek, şehri büyütebilmek mümkün değil. O yüzden de şehre atandığımızdan bu yana bunun üzerinde duruyoruz. İkincisi hepinizin bildiği gibi sanayileşmenin dışında turizm. Bununla ilgili de şu anda yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle alt yapının tamamlanması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Yaklaşık 700 bin civarında turist, 2017 yılında ilimizi ziyaret etti. Yabancı turist sayısındaki artış halen devam ediyor. Bu bizi memnun ediyor ama altyapı eksikliklerimiz sebebiyle sorunlarımız var. Bu altyapı eksiklerine ilişkin Kültür ve Turizm Bakanımızla da görüşerek sağladığımız 7,5 Milyon TL ödenekle turistik mekanların yollarını, şelalelerin sosyal donatıları yapacağız. Ayrıca, ilimize Modern Arkeolojik Müzesi yapacağız. 5 bin arkeolojik eserimiz bulunuyor.” İfadelerini kullandı.

Haber merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz