ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

05 Şubat 2018 Pazartesi, 08:20
Mehmet C. SAVAŞKAN
Mehmet C. SAVAŞKAN mcsavaskan@yahoo.com Tüm Yazılar

BATANİK

 

Nasıl Batmış?

Türkiye’nin sayılı Botanik Park Projesi, sökülüyor. Yerine bildiğiniz gibi hastane yapılacak.

Park sökülmeden önce gidip gezme fırsatımız olmuştu. Kıvrım kıvrım yollar, kanallar, derecikler, köprüler, ahşap evler, kocaman gergi brandadan çatılar, çeşit çeşit ışıklar, boy boy aydınlama direkleri; özetle, yeşillik harici ne ararsan herşey vardı. Proje detayları ordan burdan kopyalanıp yapıştırılmış gibiydi. Koskocaman düzlük alan bir labirent haline getirilmişti.

Muazzam bir eser sanıyordunuz ama ismi gibi tam anlamıyla bir “Botanik Park” olmamıştı…

Çünkü ortada ağaçlar yoktu…

İşletme süresince yüklü elektrik faturaları çıktığını da biliyoruz.

Ayrıca kimsenin dolaşmaya, oturmaya gölgelik alan bulamadığı bu parkın, geceleri özellikle alkol ve madde bağımlılarının kullandığını da duymuştuk. Bu kadar detaylı bir proje yerine, eldeki 180 dönüm düzlüğe sadece iğne yapraklı ağaçlar dikilseydi, orası çoktan orman olmuştu. Hem de bedavaya…

Neticede, park artık resmen yok…

Yaşadığımız Doğu Karadeniz coğrafyasında taşların arasından yeşillik çıkar. Kağıda tohum koyup su dökseniz çimlenir. Aslını sorarsanız, bence bir doğal botanik parkın içinde yaşamaktayız. Bunu tutup şehrin içine alıvermek çok kolay ve masrafsız. Yeşillik açısından bu kadar bereketli bir coğrafya bu enlemlerde yok. Kuzey bölgelerde var. Bu şehir de ise tek tek saksılara ağaçcıklar dikilir halde. Görünce şaşırıyoruz ama onlar da gerçek.

Buradan şehre yeniden parklar yapılırken, projeleri abartmadan, pahalı ve ithal eşyalara girmeden, sadece ağaç bank ve tretuar taşlarından ibaret çözümler tercih edilmesini tavsiye ederim. Tabi yerli ve uygun fiyatlı aydınlatma direkleri de unutulmamalı. Bir de, parkın etrafında yeterli miktarda ücretsiz araç parkları bulunmalı. Zira bunlar bu coğrafyada park talebini ziyadesi ile karşılar. Fazla maaliyeti de olmaz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz