ordu-logo
Son Dakika
26 Nisan 2018 Perşembe

15 Ocak 2018 Pazartesi, 08:00
YAVUZ KALYONCU
YAVUZ KALYONCU yavuzkalyoncu@hotmail.com Tüm Yazılar

BİR ZAMANLARIN UNUTULMAZ GOLCÜLERİNDEN; MURAT ATACAN

ORDU’NUN ŞEHRENGİZLERİNDEN

BİR ZAMANLARIN UNUTULMAZ GOLCÜLERİNDEN; MURAT ATACAN

Bir zamanlar Ordu Gücü’nün ve daha sonraki yıllarda ise Ordu spor’un golcülerinden Murat Atacan’la geçtiğimiz hafta İstanbul’da bulunan Şair Ali aracılığıyla iletişim kurdum.

 

Ailesi Gümüşhane Torul’lu olup 1948 yılında Ordu’da doğan Murat Atacan’ın babasının Ahmet Cemal Mağden’in Süleyman Felek Caddesindeki fındık kırma fabrikasının altında küçük bir köfteci dükkânı varmış.

Halen İstanbul Pendik’te emeklilik hayatını sürdüren Murat Atacan da herkes gibi futbola daha çocukken mahalle maçlarıyla başlamış. Saatin pek yaygın olmadığı o yıllarda mahalle takımları arasındaki maçlarda, 3 golde haftaym olur; 6 golde ise maç bitermiş. O maçlarda takımının gollerinin çoğunu, ele avuca sığmayan bir çocuk olan Murat atıyormuş.

 

Elmalık Mahallesinden Ömer Dağaşan ve arkadaşları Muhtar Ethem’in Ünal, Fikri Tefil, daha sonra ailesiyle İzmir’e göç eden Özcan, babası polis olan Giresunlu merhum Seyit İmamoğlu, Jilet Orhan (Orhan Aşçı), rahmetli Babuş Şevki Kardeşspor adında bir mahalle takımı kurmuşlar. Teyzesinin oğlu olan Fikri Tefil, Selimiye Mahallesinde oturan kuzeni Murat’ı da bu takıma almış. Stadyumun kale arkasındaki boş alanda ya da Mektep Düzü denilen Güzelordu İlkokulunun ön bahçesinde yapılan maçlarda önüne gelen mahalle takımlarını eze eze yenen Kardeşspor’da en çok attığı gollerle Murat dikkat çekmekteymiş.

O zamanın bıçkın çocuklarından olan Dızdırık İsmail, o da Bucak Mahallesindeki komşu çocuklarından bir takım yapmış, Karpuzcu Hasan’ın torunu rahmetli Zafer Gönül, Puro Abdullah(Aydın), Cemal Taştemel gibi yetenekli çocukların da yer aldığı o takım bile Kardeşspor’a diş geçiremeyince Dızdırık İsmail Kardeşspor’un golcüsü Murat’ı 10 liraya transfer etmeye kalkmış. ”İlk transfer teklifimi Dızdırık İsmail’den aldım” deyip gülümsüyor Murat Atacan…

Ticaret Lisesi’nde okurken, gerek efendiliği gerekse futboluyla rahmetli Emre Güler Hoca’nın takdirini de kazanan Murat Atacan lisanslı olarak futbola, rahmetli İmamoğlu Atilla, Piliç Necmi, Ayva Şevket, Bahtiyar Tenteoğlu, Ali Aydoğdu, Enis Çol gibi arkadaşlarıyla birlikte Yener Çelik’in kaptanlığını yaptığı Ordugücü’nde başlamış…

Birkaç sezon Ordu Amatör Lig Şampiyonluklarını da kazanan Ordu Gücü’nde Murat Atacan’ın unutamadığı maçlardan biri 1966 yılındaki grup maçlarında Ordu’da 4-2 yendikleri Rize Güneşspor’la Rize’deki rövanş maçıymış…

Bu maçta ilk yarıyı 1-0 önde bitirmelerine rağmen ikinci yarıda seyircinin sahaya kadar girerek yaptığı aşırı baskısı nedeniyle canlarını kurtarma pahasına 3-1 yenilmek zorunda kalmışlar. Bir diğer unutamadığı maç ise Yolaç’la yaptıkları şampiyonluk finalinde rakibi Çanga’nın dirsek darbesiyle sakatlandığı ilk maçmış. O maçta öylesine ağır bir şekilde sakatlanmış ki, o zamanki kulüp doktoru Dikran Toraman, birkaç yıl önce kardeşi Hamza’yı gördüğünde ağabeyin Murat’ın böbrekleri nasıl diye soruyormuş hala.. O maçı 1-0 kaybetmelerine rağmen kendisinin stada sedyeyle gelip izlediği rövanş maçını 3-0 kazanarak şampiyon olmuşlar.

1966-67 Ordu amatör lig şampiyonu Ordu Gücünün son kadrosu müsabaka öncesi. Ayaktakiler sağ başta Dıgı Memet-Dabi Turgut-Tahsin Kargı-(Kuru)Hayri Ertürk-Ali Aydoğan-Bahtiyar Tente-(Piliç)Necmi Akgül-(Dilik)Yener Çelik-(Singer)Alaittin Şahin- Emre Güler- Mustafa Kalyoncu. Oturanlar:.., (Şarlo)Talip Akçevre-İmamo Atila-Şaban- Atila-(Ayva)Şevket Öztürk-Adnan Çelik-İlk maçta sakatlanan Atacan Murat- Mustafa Çelik.

1966 yılında yapılan Bölgeler arası Genç Karma maçlarında Ordu Genç Karması, Bölge birincisi olarak katıldığı Mersin’de yapılan Türkiye Finallerinde o zamanın ünlü genç oyuncularının da yer aldığı Federasyon Karmasını 2-1, Eskişehir Genç Karmasını 3-2, Van Genç Karmasını ise 2-0 yenerek finale kalmış… Bu maçlarda Ordu Genç Karmasının attığı 7 golden beşini Murat atmış.. Final maçında ise Ankara Karmasına o zaman Gençlerbirliği’nde oynayan Tatar Burhan’ın attığı golle 1-0 yenilen Ordu Genç Karması Türkiye 2’ncisi olmuş.

MERSİN’DE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLAN ORDU GENÇ KARMASI

Hikmet-Burhan-Adnan-Murat- ? –Ali Ataoğlu-Hacı Ali Kargı-Fahri Çelebi- Necip Ergen-İsmail-Nevzat-Pele Erol- Atilla İmamoğlu-Bahtiyar Tente-Bahtiyar Maraşlı-Şevket- Piştek Mehmet-Ali-Aydoğdu-Üstün-Fahri Kılıç (Ayvaz)

 

Türkiye 2. ve 3. Profesyonel Ligine Anadolu takımlarının alınmaya başladığı o yıllarda Ordu Genç Karmasının bu başarısı, Orduspor’un 2.lige alınmasında, o zamanki Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak için önemli bir kriter oluşturmuş. Rizespor’un bir yıl sonra ancak 3.lige alındığını göz önüne aldığımızda bu başarının önemini daha iyi idrak ederiz sanırım. Orduspor’un 2. lige kabulü, Giresunspor’un da bu lige dahil edilmesine vesile olmuş bir bakıma…

ORDUSPOR 2 GİRESUNSPOR 1 takımın golcüleri Müller Aydın ve Murat Atacan

 

Profesyonel futbol hayatına dayısı İhsan Gümüş’ün de oyuncusu olduğu Hacettepe’de başlamış Murat… İçlerinde Ankara’nın tanınmış kabadayıların da yer aldığı fanatik taraftar grupları olan Hacettepe, o zaman Büyük Suphi,Küçük Suphi, Güvercin Nuri , Trabzon Soğuksulu Osman, Kaleci Baskın, Arap Çetin gibi oyuncularıyla 3 büyüklere Ankara’da kök söktürüyormuş. Hacettepe’de bir yıl oynadıktan sonra rahmetli kaleci Sürhat, Kel Altan ve halen hayatta olan Tamer Güney hoca ile birlikte Orduspor’a gelen Murat Atacan, 10 yıl da Orduspor’da görev yaptıktan sonra futbola veda etmiş.

Orduspor’da Lefter Küçükandonyadis, Gürsel Aksel, Tamer Güney, Bülent Eken, Doğan Akı, Kadri Aytaç gibi zamanın ünlü hocaların döneminde futbol oynayan Murat Atacan’ın en beğendiği ve sevdiği hoca rahmetli Gürsel Aksel’miş. “İbrahim Köksal, Sabahattin Köksal, Hamdi Özel, Osman Hilmi Memecan ve Ergin Karlıbel’in başkanlıkları dönemlerindeki, Ahmet Çicek, Kenan Çebi, Nihat Özel, Alaaatin Benal, Nedim Aktürk, Rıza Şimşek, Güner Sağra gibi yöneticilerle Ordu spor, o yıllarda futbolseverlerin gıpta ettikleri bir kulüptü”, diyor.

Ordu Gücü’nde oynadığı yıllarda Başkan Baba İbrahim’in Giresun’daki bir maçtan dönerken geçirdiği trafik kazasında itfaiye şoförlüğü de yapan Salih Öztürk’le birlikte vefat etmesinin acısını hala yüreğinde hisseden Murat Atacan, Baba İbrahim’den sonra başkan olan Mustafa Kalyoncu ile Emrullah Yeşiltepe ve Yakup Saka gibi o zamanki yöneticilerden de övgüyle söz etmekte…

Ordusporlu futbolcular zamanın valisi Mirkelamoğlu’nu ziyaretteyiz. Başkan İbrahim Köksal ile yöneticilerden Nedim Aktürk, Kemal Güney, futbolcu arkadaşlarımızdan Öner, Rafet ve Kiling Mehmet (Dilber) bugün artık aramızda değiller maalesef…

 

1975 yılında 1.lige çıkan Ordu spor’un kadrosunda da yer alan Murat Atacan, 2.ligde iken rahmetli Güven Önüt’ün 2, kendisinin bir gol atıp Trabzonspor’u Ordu’da 3-0 yendikleri o maçı unutamıyor; “Maç yemeğinden sonra sahayı görmeye geldiklerinde Maraton ve kale arkalarının Trabzonspor taraftarlarıyla dolu olduğunu görünce başta, Trabzonspor’dan ihtilaflı olarak ayrılıp Orduspor’a gelen Güven Abi olmak üzere hepimiz çok hırslanmıştık. İlk golü ben atmıştım. Peşinden rahmetli Güven Abi de 2. golü atınca tribünler birden boşalmaya başladı” diyor…

Bir zamanlar Ordu spor ’un klas futbolcularından olan Raşit’le rakip takıma zor anlar yaşatıyorduk.

 

Bir diğer unutmadığı maç ise 1973 yılı olacak galiba Kayseri’de Kayseri spor’a Orduspor’un 1-0 yenildiği maç;

“Eğer maç berabere biterse Trabzon şampiyon olup o zamanki 1.lige çıkacak, yenildiğimizde ise şampiyonluğu Kayserispor kazanacaktı.. Anadolu Takımlarının 2.Lige alındığı ilk yıllarda Kayseri-Sivas maçında çıkan arbedede 40 kadar Sivaslı taraftar hayatını kaybetmişti… Bu yüzden ortam olduğundan çok daha gergindi… Buna rağmen 87. dakikaya kadar maçı 0-0 götürmeyi başardık ama bu dakikada hakem Ömer Karadağ tartışmalı bir pozisyonda aleyhimize penaltı vermesin mi… İtiraz ettiğimizde hakem, bize aynen şunları söylüyordu; ‘hiç itiraz etmeyiniz, sizi de kurtardım, kendimi de.’ Maçtan sonra Kayseri’de görev yapan bazı Ordulu polisler otele geldiklerinde, gerçekten de ortamın çok gergin olduğunu, büyük badire atlatmış olabileceğimizi onlar da söylüyorlardı.

“Bizim zamanınızda gerek saha, gerekse diğer imkânlar bugünkülerle kıyasladığımızda çok kısıtlıydı” diyor Murat Atacan…

“Bir kere bugünkü suni çim sahalar yoktu… Kış günleri balçık tarlasından farkı olmayan sahalarda maç yapardık. Su çekip ağırlaşan topa kafa vurunca sanki Boztepe üzerimize geliyormuş gibi olurdu. Soyunma odasında duş muş da yoktu. Maçtan sonra yıkanmak için doğru Saray Hamamının yolunu tutardık.

Hiç unutmam bir kış günü yağmurlu bir maçtan sonra yine Saray Hamamına gelmiştik. Hava soğuk olduğundan bir an önce içeriye girmeyi arzuluyorduk ama gel gör ki hamam o gün kadınlaraymış… Mecbur, titreyerek kadınların dağılmasını bekliyorduk. Ancak, arkadaşlarımızdan biri artık daha fazla tahammül edemeyecek oldu ki, birden formasıyla yüzünü kapatıp daldı hamamdan içeriye. Sonradan öğrendik ki, içerdeki kadınlara, ‘Hepiniz dünya ahret anam, bacımsınız’ deyip yüzükoyun yatıvermiş hamamın göbek taşına… Yüzü kapalı, üstelik de yüzükoyun yatmış olduğundan hiç tepki gösteren de olmamış kadınlardan…”

 

Orduspor’un bugünkü durumuna oldukça üzüldüğünü söyleyen Murat, Yeni Orduspor’a gerekli desteğin verilmesinin yerinde olacağını söylerken bir diğer üzüntüsünü de iletiyor bizlere:

Futbolculuk dönemine ait fotoğraflardan bazılarını, yayınlamak isteyen İstanbul’daki Ordulu gazetecilerden birine geçici olarak vermiş birkaç yıl önce… Ancak bugüne kadar kendisine iade edilmemiş… Fotoğrafların kendisi için çok önemli olduğunu bir an önce iade edilmesini istiyor bu gazeteciden…

 

Halen İstanbul Pendik’te emekli olarak yaşamına devam eden Murat Atacan, Ordu Gücü’nden eski takım arkadaşlarından Enis Çol’la hemen hemen her gün birlikte gibiler… Arada eski arkadaşlarından rahmetli Zafer Gönül’ün kardeşi Kader de onlara katılmakta.

Biz de bundan sonraki hayatında Murat Atacan’a sağlıklı ve mutlu yıllar dileriz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
istanbul escort gebze escort porno seyret