ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:16
COŞKUN ÖZBUCAK
COŞKUN ÖZBUCAK cozbucak52@hotmail.com Tüm Yazılar

Fındık için yapılacaklar somutlaştırılmalı

 

 

Fındık o kadar önemli ki, yalnızca ilimiz, bölgemiz için değil; ülkemizin de büyük gelir ürünü. Önemli olduğu için fındığım olmadığı halde yıllarca okuduklarımla, inceleme ve gözlemlerimle fındık politikaları uygulamalarının nasıl sonuçlanacağını biliyorum. Bu konuda çok yazdım.

Hangi konu tartışılırsa tartışılsın, ‘sonucu’ olması gerekir. Bu nedenle de soyut tartışmalara pek girmem. Fındık konulu yazılarımda da ‘sonuç’ almaya yönelik değerlendirmelerim oldu hep. Son günlerde ‘yetkili’ ağızlardan yeniden pratik adımı olmayan soyut öneriler duyulmaya başlandı.

Biri, “Devlet fındığa sahip çıkmalı”; diğeri de, “Fındığı tanıtmak gerekir” açıklamaları yer aldı gazetelerde.

“Devlet fındığa sahip çıkmalı” açıklamasını değerlendireyim önce. Bu zamana kadar ‘devlet politikası olarak’ serbest pazar savunuldu. Uygulamalar da buna göre oldu. Yani artık devlet fındıkla (tüm tarım ürünleriyle) ilgilenmiyor, sahip çıkmıyor. Sessizliğimiz devam ettiği, somut önerilerimiz olmadığı sürece de değişen bir şey olmayacak.

Bu konuda atılması gereken iki adım var. Birincisi ‘dosya sunma’ konusunda uzmanlaşan arkadaşlar önce fındık politikaları konusunda, yani devletin fındığa sahip çıkması için yasalarda yapılması gereken değişiklikleri belirleyip yeni bir yasa tasarısı önermesi gerekir. Bu taslağı hem iktidar hem de muhalefet partilerine vererek, Meclis’te yasal değişikliğin yapılmasını istemelidir. Verilen taslağı üreticilere de (kamuoyuna) duyurmalı ki, kimin ne düşündüğü bilinsin. Atılması gereken ikinci adım daha önemli. Yapılmasını istediğimiz yasa değişikliğin üreticiler tarafından sahiplenilmesini sağlamak için köy köy, ilçe ilçe toplantılarla kamuoyu yaratılmalı. Bu da yetmez, mitingler, yürüyüşlerle hazırlanan yasa önerisinin bir an önce yaşama geçirilmesi için baskı uygulaması süreklileştirilmelidir.

Miting ve yürüyüşler kesinlikle yapılmalı demiyorum. Talepler yerine getiriliyorsa miting, yürüyüş anlamsız olur. Ama ya serbest pazar politikasını devam ettirmek istiyorlarsa yine de basın açıklamalarıyla yetinilecek mi? Yalnızca basın açıklamalarıyla yetinmek, günü geçiştirerek serbest pazar politikasının devamına destek anlamına gelir.

Kısaca, fındık (tüm üreticiler) üreticilerinin mağduriyetin sonlandırmak istiyorsak somut adım atılmalıdır.

İkinci olan “ Fındığı tanıtmalıyız.” açıklamasını hiç ciddiye almaya gerek yok. Fındığı tanımayan mı var ki böyle bir uğraşa gerek olsun. Pazarlama sorunu da yok. Fındık üreticisinin emeğine, ürününe değeri verilsin; demokratik, halkçı, bağımsız tarım politikaları geliştirilsin; üretilen tüm fındık hem işlenir hem de iç – dış pazarlarda tüketilir.

Ortaya konuşma dönemi bitti. Bu sezon şöyle böyle bitiyor. Gelecek sezon nasıl geçecek, bunun hesabı bugünden yapılmalı. Yoksa her yıl yaşanan tekrarlarla oyalanırız.

Dün 10 Ekim Ankara katliamının yıldönümüydü. Katiller ve sorumlular ‘bulunamadı’ nedense… Göz göre göre katliam geliyorum dedi ve geldi. Onlarca acı günlerden biri idi. Coğrafyamız bu tür acıları çok yaşadı, yaşıyor. İnsanlarımızın yüzü gülsün artık.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz