ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

03 Şubat 2018 Cumartesi, 08:11
CEVAT YILDIRIM
CEVAT YILDIRIM cevatyldrm@hotmail.com Tüm Yazılar

Ikinci Dünya Savaşı Ülkemiz Üzerindeki Etkileri

 

 

Okuyuculrımıza , tarihin ön yüzünü ve arka yüzündeki gelişmeleri bilgilerine sunmak istiyoruz.

Tarihin ön yüzünün konusu, açlıkla savaş en büyük eksiklik ekmek. Onu tuz ve gazyağı yokluğu takip eden 1939-1945 yılları arasında bir kgram ekmeklik unun fiyatı bir türk lirasıdır. Bir işçininde, bir günlük çalışma ücreti bir liradır.

Şu anda yaşadığımız gün içinde hepimizin bildiği gibi bir işçinin günlük ücreti ortalama 100 liradır. Anılan işçi bir günlük para ile 100kg buğday alma imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca halk tuz ve gaz almak için muhtarlığa başvurmak zorundaydı. Ihtiyaçlarını alabilmek için herbirine ya birer lira para verecek, yada onun yerine çalışacaktı. Ancak halk tuz ihtiyacını deniz suyuyla gidermeye çalışırdı.

Yine o tarihte ekmek ihtiyacı, patatesle giderilirdi patatesle 50km lik uzaklıktaki Gürgentepe’den temin edilirdi. Vatandaş sırtındaki36-40 kgramlık patatesle 10 saat gidiş, 10 saat dönüş olmak üzere, iki gün içinde evlerine dönebilirlerdi.

Otarihlerde Şelle Zeynep’i diye anılan bir kadın evimize gelir anneme, çocuklarım aç ve olur bana ekmeklik un bulun diye yalvarın annem kefil olmak kaydıyla Ali Akdeniz’den 7 kg un aldı unun yerıne yedi gün çalışır böylece çocuklarını açlıktan kurtarır o anıyı hiç unutamıyoruz.

Tarihin arka yüzüde şöyleydi : sene 1939 ikinci dünya savaşı başları Almanya kısa Roman içerisinde Polonya ve Fransa’yı işgal eder. Takiben dünya yangın yerine dönmeye başlar. Bu gelişmeleri gören türkiye yedeklerle beraber bir milyon askeri silah altına alır. Trakya’da müstehcem mevziler inşaa eder. Amaç savaşa girmemek, tarafsız kalmak. Çünkü türkiye savaştan çıktı çıkalı 15 yıl olmuş. Birinci dünya ve istiklal harbi ile beraber, 15 yaş üstü erkekleri savaş meydanlarında kaybetmişti. Bu nedenle, yeni yetişen genç fidanları ikinci bir defa daha savaşa girerek yok etmek istemiyordu.

Almanlar, Bulgaristan’ı işgal ederde, türk hududuna dayanır. Ancak türkiye’nin askeri gücünü görünce, ülkemizi işgal hayalperesliğinden vaz geçer. Yalnız askerlerinin ekmek ihtiyacının karşılanmasını ister bu istek kabul edilir. Takiben 24 saatte Yunanistan’ı işgal eder bu şartlar karşısında Türkiye, bir milyon askeriyle beraber Alman askeri ve Bulgaristan, Yunanistandan kaçar göçmenlerede ekmek vermek zorunda kalır.

Savaş bitince ülkemiz 1946 yılından sonra çok partili hayata geçer. Partiler halkın karşısına çıkar. Halk inönüye şöyle seslenir hangi yüzle karşımıza çıktınız. Bizleri aç bıraktınız. Mısırı denize döktünüz hamsi kadar değerimiz yokmuydu? Inönü halka şu tarihi cevabı verir evet vatandaşlarım!. Sizleri aç bıraktım ama babasız bırakmadım der halk sesini keser.

Sevgili gençler! Vatana faydalı vatandaş olmak istiyorsanız, Taraflı basın ve talevizyonları dinlemek zorundasınız. Bunları yapamazsanın yarım vatandaş olursunuz. Ne olur Allahın oku emrini yerine getiriniz . imami azamın dediği gibi aklınızı kullanınız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz