ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

01 Şubat 2018 Perşembe, 08:20
OĞUZ SELİM YAZICI YAZICI
OĞUZ SELİM YAZICI YAZICI selimoguzyazici@hotmail.com Tüm Yazılar

KONTROL DEYİNCE… (2)

Ebeveynler olarak çaktırmadan çocuğun özeline girmeyi, ceplerini bakmayı, bilgisayarını kontrol etmeyi çok seviyoruz. Bir diğer özelliğimiz ise çok ani sert tepkiler verip ortalığı yakıp savaş alanına çevirmek. Sonrasında ise bir yumuşama “börekler sarayım sana” tarzı yaklaşımlar sergiliyoruz. Bir süre sonra çocuk verilen her tepkiden sonra durumun yumuşayacağını ve taviz istenen bir konumdan taviz verilen bir konuma yükseleceğini biliyor. Yani ebeveynin ilk ateşini, harını atlat gerisi yumuşayacak. Şimdi ki çocuklar çok zeki. Sizin uyanık geçindiğiniz yerde sizi “suya götürür, susuz getirirler” Ne yapıldığını, neye bakıldığını çok iyi biliyorlar. Biz göz göre göre kendimizi “görmüş geçirmiş akıllı” yerine koyup,  onların bizi atlatmasına, bizim onları aldatmaya yeltenmemize sebep oluyoruz.

Birde yaptığımız birilerinin söylemiyle “dolmuşa binmek veya gaza gelmek” tabiri var. Çocuğu hakkında birinden olumsuz bir şey duyan ebeveyn aslanlar kesilerek kükrüyor. Hele veli toplantılarının sonu bir felaket. Okula giden veli orada hep “daha çok” isteyen söylemler ile tanışıyor. Çocuğun davranışları ile ilgili bilgilerden ziyade not okunuyor. Ali 5, Mehmet 4 filan. Ülkemizde ne ebeveynler çocukları ile ilgili bilgileri aktarırken samimi davranıyor, ne de eğitimciler bu konuda tam tutarlı davranabiliyor. Çocukla ilgili sağlıklı bir gelişim dosyası yok. Hâlbuki bizler “anasınıflarından” bu yana gözlem, gelişim bir sürü dosya tutuyoruz. Kuralları belirlenmiş “kontrol” den ziyade “keyfi” kontrol sistemi aktif. Eğitimsel anlamda kontrolden ziyade polisiye “kontrol” ön planda.

Kontrolsüz bir eğitim sistemi kabul edilemez. Kontrolün bizim anladığımız disiplin dışında ki anlamıyla tabi ki. Çocuğun okula başladığı durumunun kontrolü, zaman içinde nereden nereye geldiğimizin tespiti ve kontrolü, bir öğretmenin dersiyle ilgili zaman zaman yaptığı kontroller olmazsa olmazdır. Gözden kaçırılmaması gereken en önemli konu, zorbalık veya ajanlık oynayarak bir şeyler yapmaktansa çocuklarımıza beklentilerimizi, beklentilerini, olması gerekenleri ve olmaması gerekenleri onlarında görüşü alınarak anlatmaktır. Çocuğun çevresini doğru yönlendirilmesi, eğitim-öğretim süreçlerinin doğru yönetilmesi adına “kontrol” gereklidir. Ama bizim yaşamdan getirdiğimiz, tecrübelerimizden adlandırdığımız anlamıyla değil. Modern, çağdaş yaklaşımlar sergileyerek.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz