ordu-logo
Son Dakika
12 Aralık 2017 Salı
mobilya

10 Ekim 2017 Salı, 09:00
OĞUZ SELİM YAZICI YAZICI
OĞUZ SELİM YAZICI YAZICI selimoguzyazici@hotmail.com Tüm Yazılar

Naçizane DÜŞÜNCELER…

 

Eğitim zor bir süreç, uzun sıkıntılı bir süreç. Eğitimde düzelme öyle sistem değiştirmekle, sınav koymakla veya iptal etmekle olmaz. İşin uzmanları ile çalışmak, akademisyenler, dünya eğitim örnekleri, bilimsel gelişmeler, öğretmen yetiştirme düzeni ve politikaları, eğitime ayrılan pay, binalaşma ve binalaşma politikaları gibi kombine bir hareketle eğitim düzenlenip toparlanabilir. Bana göre yukarıda saydıklarımın içinde en önemlisi ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKALARI, ÖĞRETMEN YETİŞTİREN ÜNİVERSİTELER, ÖĞRETMENİN TEORİK VE PRATİK ANLAMDA YETİŞTİRİLMESİ gelir. Çünkü: Eğitimin içinde en önemli faktör öğrencisi, öğretmeni, velisiyle İNSANDIR.

            Ama pansuman yapacağım, pansuman tedbirler ile kazandığım zaman içinde de olması gereken radikal değişiklikleri kademeli olarak yerleştireceğim denirse yapılacak pansumanın da ameliyata yakın olması gerekir.

            ÖNCELİKLE:

            Ayrıntılarını daha sonra ki yazılarımızda paylaşmak üzere,

            1-Ülkemizin en değerli kaynağı durumunda olan İNSAN faktörü her yaş gurubunda bir milyon üstü bir nüfusa sahip olduğundan dolayı ADI YAPILIŞ ŞEKLİ NE OLURSA OLSUN SINAVDAN VAZGEÇMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

            2-Yönlendirme 8. Sınıfta ve 9. Sınıfta iki kez yapılmalı öğrencilerin yaşam içinde ve öğrenim hayatları içinde bölüm geçişlerine belirli kurallar dâhilinde açık kapı bırakılmalıdır.

            3-Öğrencilerin tamamının 12 yıl boyunca ebeveynlerini ve kendilerini kandırdığı sistem gerçekler üzerine oturtulmalıdır. Dünyada ve ülkemizde en çok ihtiyacı hissedilen ARA İNSAN GÜCÜ denilen İHTİYAÇLARA YÖNELİK İNSAN YETİŞTİRME MODELİ uygulanmalıdır.

            4-Üniversiteler taşralarda iki yıllık yüksekokullara dönüştürülmeli, Üniversite eğitimi dediğiniz eğitim mutlaka sosyal yaşam ile de desteklenmelidir.

            5-Eski adları ile Sanat Okulları, Kız Meslek Liseleri, Öğretmen Okulları, Denizcilik Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri… Gibi mesleğe yönelik teknik okullar güçlendirilmeli bu okulların üniversitelere kendi içlerindeki sınavlarla açılımları sağlanmalıdır.

            6-İlk-Orta-liselerde şu an uygulanan 4+4+4 sistemi çocuk gelişimi ve eğitim-öğretim evrelerinin bölünmesi açısından uygun değildir. Çocuklarda 9 yaş soyut-somut kavramının oluşması için kritik bir yaştır. İlkokullar 4 yıl olmalı müfredatı sadece ilk okuma yazma+ Hayat Bilgisi yaşamsal davranışlar +Matematik 4 işlem becerileri olmalı, Müzik, Beden Eğitimi, drama, tiyatro, oyun… ile desteklenmelidir. Kapatılan okullar açılmalı, okul öncesi ve ilkokul tüm yerleşim birimlerinde hizmet vermelidir. Bu günkü anlamıyla ortaokullar 5 yıl olmalı öğrencilerin liselerle birlikte hayata yönlendirilmesinde aceleci, davranılmamalı öğrenciler özellikle ortaokulların 5. Yılının sonunda önleri üniversitelere ve 2 yıllık okullara açılacak olan meslek liselerine yönlendirilmelidir. Yani oyun kuruculuk görevi ilkokuldan sonra gelecek olan ortaokulların 5. Yılında belirginleşmelidir. Şu anda yürürlükte olan sistemde 9. Sınıflar dinlenme istasyonu gibi görülmekte ve öğrencilerin bir yılı boşa geçmektedir. Önerdiğim 4+5+3 sistemidir.

            7-Yöneticilik, atama sistemi, tayin sistemleri hiçbir eşitsizliğe müsaade etmeyecek şekilde düzenlenmeli bu düzenleme öğretmenlere açık ve net şekilde duyurulmalıdır.

            8-Taşıma sistemi bir takım bahanelerle çok eleştirilse bile, bu gün en ücra köylerden Fen liselerine, Anadolu Liselerine vb. sınavla öğrenci alan liselere gelen çocuklar taşımalı eğitimin balı çiçeğidir. Çocukların okullarında yedikleri sıcacık öğlen yemeği, öğretmen kadrosunun tamamının veya tamamına yakın kısmının bulunması da sistemin artılarındandır. İlk dört sınıflar çocukların kendi yerleşim yerlerinde açıldığında 4+5 e çocukların devam etmesi kolaylaşacaktır.

            

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir