ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

30 Ocak 2018 Salı, 08:25
ALİ ÖZTÜRK
ALİ ÖZTÜRK aliozturk@hotmail.com Tüm Yazılar

TEDES TEKRAR UYGULANMALI

 

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencisi Reyhan Yiğit, sömestri tatili için memleketi Ordu’ya geldi… Otobüsten inip Gölköy’deki ailesinin yanına gitmek için Otogara geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti…

Geçtiğimiz yıllarda Ordu’da TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) vardı. Bir süre uygulanan bu sistem, Ordu’da meskun mahalden geçmekte olan Karadeniz Sahil Yolundaki araçlarının hız denetimini yapıyordu. Uygulama süresinde, daha önceleri sıkça görülen trafik kazaları sıfırlanmıştı. Ancak ne var ki, aşırı hız yapanlara kesilen ağır cezalar sürücüleri isyan ettiriyordu. Özellikle de Trabzonlu sürücüler TEDES’ten çok şikayetçiydiler. Seslerini duyurmak için türkü yapanlar bile vardı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz onlar için istenmeyen adam olmuştu. Öyle ki, Ünye ile Terme arasında restoran işlettiğini belirten Trabzonlu biri, özel aracının arka camına boydan boya yazdığı sert sözlerle Yılmaz’ı protesto etmekle kalmıyor bunu sosyal medyada da paylaşıyordu…

Sonunda, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu hemşerilerinin şikayetini dikkate aldı ve verdiği talimatla da TEDES’i uygulamadan kaldırdı.

Sonrası malum… Trafik kazaları yeniden hortladı… En son, yılbaşında evli genç bayandan sonra henüz hayatının baharında üniversiteli bir genç kızımız da trafik kazası kurbanı oldu.

TEDES cezaları sürücüler için ağır olabilirdi… Ancak bunun düzeltmenin yolu, bu sistemi tamamen kaldırmak mı olmalıydı?

Trafik kazaların neredeyse tamamın sürücü hatalarından kaynaklandığı ülkemizde, hatır ve torpili devre dışı bırakan teknolojik bir sistemle trafiğin denetlenmesi niçin bu kadar tepki çekiyordu ki?

Trabzonlu hemşerilerinin şikayetlerini dikkate alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TEDES’i tamamen kaldırmak yerine keşke sistemdeki haklı şikayetleri giderecek düzenlemeler yaptırsaydı daha yerinde olmaz mıydı?

Olurdu olmasına ama şu popülizm yok mu, siyasetçiler bundan bir türlü vazgeçemiyorlar, nedense…

Bakan Soylu, kendi hemşerilerinim ceza için ödedikleri paradan dolayı şikayetleri önemseyip TEDES’i tamanen uygulamadan kaldırmıştı.

Ya buna karşı çıkmayan bizim Ordulu milletvekillerimize ne demeli ki? Onlar için kendi hemşerilerinin can güvenliğinin hiç mi önemi yoktu ki?

            170 AYDIN

Eskiden sinemalar en etkin eğlence mekanlarıydı… Yerli filmlerde rol alan oyuncular, starından figüranına kadar halkın ilgi alanındaydılar. Onları yakından görmek, o zamanlar sanki bir ayrıcalıktı…

Bunlardan unutulmaya yüz tutanlar oldu muydu, Anadolu turnesine çıkan konser ekiplerinde yer alırlardı. Gittikleri kentlerde halkın kendilerine yakın ilgi ve sevgi göstermeleri, onları mutlu, organizatörleri memnun ederdi.

Kendilerini aydın olarak gören, ancak medya ve basının gündeminde artık pek yer almayan oyuncu, yazar, eski siyasetçilerden 170 kişi, ‘Savaşa Hayır’ sloganıyla Zeytin Dalı Harekatının durdurulmasını istemektedirler.

Savaşmayı kim ister ki? Ancak vatan toprakları söz konusu olduğunda savaşmak bir zarurettir. Milletimiz Kurtuluş Savaşını  yapmamış olaydı, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti olur muydu?

Bunu onlar da bal gibi bilmektedirler. Ancak medya ve basında eskisi gibi yer almadıklarından, aykırı düşünceleriyle adlarının geçeceği bir gündem olsun istemektedirler. Tıpkı unutulmaya yüz tutmuş sinema yıldızları gibi…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz