ordu-logo

Son Dakika
19 Şubat 2018 Pazartesi

05 Şubat 2018 Pazartesi, 08:45
COŞKUN ÖZBUCAK
COŞKUN ÖZBUCAK cozbucak52@hotmail.com Tüm Yazılar

Toplu taşıma

 

 

Şehir büyüyor, sorunlar artıyor. En başta da ulaşım alanında yaşanıyor sorunlar. Ulaşımda çoğu zaman iki araç kullanmak zorunda kalıyor insanlar.

Ordu’da ‘toplu taşıma’ adı altında yeni uygulama başlıyor. Ulaşım biçimi bakımından ‘YENİ SİSTEM’ iyi oldu. Şehir yaşamında toplu taşıma belirleyici olmalı. Buna şehir içi ve ilçe bağlantısında ‘raylı sistem’ uygulaması da eklense keşke.

Yapılan çalışma hakkında olumsuz bir değerlendirme yapmayacağım. Savunduğum bir uygulamadır toplu taşıma sistemi. Ancak ‘hazırlık eksikliği’ bakımında eleştiri yapmadan da olmuyor.

  • Ordum Kart uygulaması olacak ama kart satışı gecikti. Özellikle indirimli kart yaklaşık bir ay önceden ve 3-4 noktada satışa sunulmalıydı. Şu an tek noktadan yapılan indirimli kart satışı zamanında tamamlanamayacak. 1.90TL verecek olanlar zamanında kart sahibi olamadıkları için cezalandırılacaklar. Kart alamayanlar dolmuşa bindiklerinde 3 TL vermek zorunda kalacaklar. Aradaki 50 ve 110kr. belediyenin kasasına gidecekmiş.
  • Yeni sistemle sessiz sedasız ulaşıma zam da yapılmş oldu.
  • Sistemin oturması zaman alacaktır. Köylerdeki, ilçelerdeki insanlar kartlarını hemen alamayacaklar, bu nedenle en az 3 ay geçiş dönemi olmalı ve kartlılar da kartsızlar da aynı ücreti ödemeliler. Üç ay sonra kartı olmayanlardan fazla ücret istemenin bir gerekçesi olur. Sistem oturmamış, insanlar indirimli kartlarını almak isteseler de alamamış olduğu halde cezalandırılıyor.
  • Normal kartların nerelerde satıldığı belli değil. İnternetten ya da şehrin kimi noktalarına bilgilendirme afişlerleri, pankartları asılabilirdi.
  • Özellikle öğrenciler için indirimli kartlar okullardan da verilebilir. Kart ücretinin 2 TL’sini okula bırakılsa yeter. Kart ücretinin 10-12 TL olarak belirlenmesi de bence çok yüksek fiyat olmuş.
  • Daha durakların yenilenmesi tamamlanmadı. Araçların trafiği engellememesi için duraklarda olması gereken ceplerin yerleri kazıldığı gibi duruyor.
  • Şehrin altyapı çalışması bitmedi. Dolmuşlar her gün farklı sokaklardan geçiyor. Yeni sistemde de yollar kapanıp açılması devam edecekse bu kadar acelenin anlamı neydi? Biraz daha beklemek doğru olmaz mıydı?

Sokakta en çok konuşulan indirimli kartların tek noktadan verilmesinin yanlışlığı ve kartı olmayanların 3 TL ödemek zorunda kalacağı. Başlamadan bu eksiklikler-yanlışlıklar giderilir umarım.

Eksiklikleriyle olumlu girişim olan ‘toplu taşıma’ 3 Şubat günü başlayacak dendi. Bu yazıyı 3 Şubat’ta yazdım. Dışarı baktım yeni araçlar mı, eskiler mi geçiyor diye. Yine eskiler hizmet veriyordu. Bir hafta erteleneceğini söyleyenler de var. Bu yazıyı okuduğunuzda başlamış olacak mı ben de merak ediyorum.

Yeni sistem hayırlı olsun.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz